Tre veckor har gått sedan herrlagets nya tränare, Francisco Haraldsson, blev Halmstadbo och klev in i rollen som huvudtränare och det är med en skön känsla han summerar den första tiden.
- Ja, det är en bra känsla. Vi filar på taktiken och börjar förstå vad vi vill göra. Det är inte så stor skillnad, men några ändringar i detaljerna blir det.
Framförallt är det föreningens egna, yngre, förmågor som har imponerat på Francisco.
- Jag hade ganska bra koll på laget innan, men våra småttingar som flyttades upp inför säsongen - Lukas Jonsborg, 16, Gabriel Fritzon, 16, och Milton Fernström, 17 - har gjort det bra och vågat ta för sig.
Under söndagen beger sig laget österut till småländska Tidaholm för sin första träningsmatch. Motståndet står Allsvenska Fagerhult Habo för - ett lag som för en vecka sedan förlorade med uddamålet mot SSL-laget Pixbo och som enligt egen utsago gör sin bästa Silly Season någonsin.
- Jag vill se att vi hittar positionerna i försvarsspelet och att vi orkar hålla det uppe så länge som möjligt. Vi har inte pratat så mycket anfall utan där hoppas jag att vi i stället hittar det enkla och raka spelet med boll. Vi vet att vi möter ett skickligt Fagerhult som rustat upp mycket bra inför i år, så det ska bli kul att damma av oss mot ett bra lag, avslutar Francisco.
Matchen börjar 16.00 i Sparbankshallen i Tidaholm!